angielska wymowa litery r

Angielska wymowa liter- r

Witaj mój drogi czytelniku

Dzisiaj chciałem Ci pokazać jak powinna wyglądać angielska wymowa litery r, tak, aby  żaden Anglik lub Amerykanin się z Ciebie nie śmiał.

Udało mi się w końu zrobić ten artykuł po wielu godzinach pisania. Jednak mam nadzieje, że dzięki temu z łatwością zrozumiesz jak ją wymawiać i nie będziesz musiał poświęcić tyle czasu co ja na naukę.
Jest to jednak z najważniejszych liter w amerykańskim alfabecie dla Słowian. Bez niej bardzo trudno brzmieć jak Anglik lub Amerykanin. Po drugie nasze “r” jest twarde. Ich “r” jest miękkie i dźwięćniejsze.

Na początku może się to wydawać trudne. Jednak potem zrozumiesz jak dobrze ją wypowiadać. Jest ona bardzo podobna do polskiej litery t lub d.

Angielska wymowa litery r

!. “R” jako samogłoska (vowel sound)

Angielska wymowa litery r to jak głoska przy “sir”. Występuje ona zarówno przy akcentowaniu jak i bez akcentu (1:59).

Jest to “dźwięczna” głoska. Oznacza to, że opoczątku do końca  wymowy powinno się czuć wibracje, gdy trzymasz rękę na krtani.

Podczas wymawiania trzeba zaokrąglić usta.Troszeczkę. I to jest koniec łatwych informacji.

A teraz skup się, bo będzie trudniej.

Zaczniemy od krótkiej lekcji anatomii podniebienia. Za górnymi zębami jest  zgłębienie. Po tym jest wzgórek, tworzący kanał lub okop pomiędzy zębami górnymi i tym wzgórkiem. Za tym wzgórkiem jest znowu spadek, czyli podniebienie. Twoim zadaniem jest ustawić czubek języka pod tym wzgórkiem. Ale nie możesz go dotykać. (10:30 min).

Ale to jeszcze nie koniec, bo tylną część języka trzeba podciągnąć do góry.Tylne boki języka trzeba podciągnąć także do góry i dotknąć (i nie naciskać) tylnych zębów.

Lekcja 5b- “R” jako spółgłoska.

R jako spółgłoska wymawia się tak samo jak poprzednie “r”. Jednak tutaj mówimy o wiele szybciej. Wtedy “r” przechodzi w drugą samogłoskę jak w słówku “run”. Pamiętaj, że ta spółgłoska jest o wiele szybsza.

Różnica pomiędzy “r” and “w” głoskami.

W przypadku “w” składasz policzki w ścisłe kółko i potem puszczasz. Dlatego przy “r” skupiasz się bardziej na języku, a przy “w” na policzkach.

Lekcja 5b (część druga)

“R” na początku wyrazu wymawia się tak samo jak “r” na początku sylaby.

Jeśli “r” znajduje się w środku, będzie często zmieszany z poprzedzającą go samogłoską. Wtedy będzie się zachowywał bardziej jak “R”.

“R” na końcu będzie bardzo często połączony z samogłoską z następnego wyrazu.

Różnica pomiędzy głoskami “r”, a “t” i “d”. Głoski “t” i “d” “dotykają” wgłębienia z tyłu za zębami. Występuje także różnica w ułożeniu ust. Przy “r” usta są ułożone w kółko. A przy “t” i “d” są luźniejsze.

Lekcja 5b.2

Literka “R” jest dźwięczną głoską, ale po literach “p”, “k” i “t” staje się bezdźwięczna. Na przykład, kiedy wymawia się słówko “crazy”, nie poczujesz wibracji trzymając rękę na gardle, przy literce “c” i “r”. Dopiero wibracje pojawią się przy “a”.

Lekcja 5c- Różnica pomiędzy “L” i “R” w angielskim

Przy wymowie “r” usta są bardziej okrągłe, a przy “l” luźniejsze.

Przy literce “r” języczek zbliża się do wzgórka za górnymi zębami, ale go nie dotyka. Całkowicie odwrotnie jest przy literce “L”, po czym opada. Tak jak w polskim.

Lekcja 5c *cześć ruga)- Różnica pomiędzy “L” i “R” w angielskim

Przy połączeniu “r” i “l” “r” jest samogłoską (?). Pamiętaj, aby przy “r” zrobić okrągłe usta, z językiem wygiętym do góry, ale nie dotykąjącym wzgórka. Tył języczka leży na górnych zębach.

Natomiast przy literze “l” język unosi się i dotyka wzgórka (odmiennie jak w polskim), a usta są rozluźnione. Tył języka opada w dół jak w polskiej mowie.

Obrazek dzięki uprzejmości lizjones112 z serwisu flickr.

Pozdrawiam
Kamil Kuczyński