5 najczęstszych błędów

Jak efektywnie nauczyć się angielskiego

Jak efektywnie nauczyć się angielskiego, unikając 5 najczęstszych błędów?
fot:goozernation.com

Uczysz się od wielu lat angielskiego i nic nie pomaga? Codziennie otwierasz podręcznik, ale czujesz, że nie robisz postępów? Ciągle zadajesz sobie pytanie jak nauczyć się angielskiego?

Prawdopodobnie robisz kilka z poniższych  błędów, a może nawet i wszystkie. Przeczytaj 5 najczęściej popełnianych błędów, aby nauczyć się angielskiego.

Te reguły pomogły mi i wielu moim czytelnikom odnieść sukces z angielskim. Są to podstawowe, niezbędne zasady, aby odnieść sukces w angielskim.

1. Nauka Angielskiej Gramatyki 

Jest to najczęstszy, najbardziej powszechny i najgorszy błąd popełniany przez uczących się angielskiego. Dodatkowo zabija on zdolność płynnego, automatycznego mówienia, co pokazują badania.

Dlaczego zabija? Ponieważ gramatyka każdego języka, nawet tak prostego jak angielski, jest zbyt trudna i rozległa, aby ją zastosować logicznie podczas rozmowy.

Wyobraź sobie, że przy każdym rzeczowniku musisz zastanowić się czy dodać the czy a/an czy bez. Czy na końcu dodać literkę „s”. Następnie musisz pamiętać o odpowiednim czasie i użytym czasowniku.

Ponadto nie możesz zapomnieć o szyku zdania. I tak najpierw stawiasz podmiot potem rzeczownik potem kolejne części. I ta kolejność jest inna niż w polskim  zdaniu. Musisz pamiętać jak użyć inne części zdania. W jednym prostym zdaniu,  musisz pamiętać o 7 rzeczach, które wymieniłem powyżej, a to i tak nie wszystko.

W takim razie jak nauczyć się angielskiego, aby używać go automatycznie, także podczas rozmowy, która odbywa się bardzo szybko. Gdzie nie masz czasu, aby myśleć logicznie. Nie masz  możliwości zastanawiać się kilka minut nad gramatyką. Dlatego twoja umiejętność rozmowy i zastosowania gramatyki musi wynikać  z intuicji i podświadomości. Nie ma innego wyjścia. Musisz używać języka obcego jak dziecko.

Jeżeli chcesz nauczyć się angielskiego lub innego języka możesz zrobić to głównie przez słuchanie filmów i różnych historyjek. Dzięki temu twój mózg nauczy się podświadomie i stopniowo używać poprawnie angielskiego. Obecnie jest to moja ulubiona forma nauka gramatyki, po 6 latach nie  efektownego obcowania z podręcznikami.

2. Zmuszanie do mówienia

Większość nauczycieli zmusza uczniów do mówienia, kiedy nie są oni do tego gotowi. Skutkuje to sytuacją, w której uczący się mówią powoli i z błędami.

Powinno skupić się na słuchaniu oraz być cierpliwym. Mówienie przyjdzie z czasem. Kiedy się będzie gotowym mówienie będzie naturalne i płynne.

3. Uczenie się tylko z podręczników

Niestety, ale większość uczniów uczy się z podręczników. Natomiast, kiedy spotykają native speakerów okazuje się, że nic nie rozumieją. Powodem jest używanie slangu i idiomów. Jeśli chcesz komunikować się z nimi nie możesz uczyć się tylko z podręczników. Musisz sięgnąć po realny język: książki, filmy czy mój ulubiony czaty i listy podczas gier online.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie specjalny zbiór 3 audio-książek, świetnie nadających się do wchłaniania angielskiego (łącznie 434 stron czytania oraz 10 godzin i 2 minuty słuchania) za DARMO .

Z przyjemnością Ci go dam, gdy tylko wpiszesz swój email i imię poniżej:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Koniecznie potwierdź prośbę o wpisanie się na listę Sekrety angielskiego dla początkujących, aby otrzymać wspomniane materiały!

4. Próbowanie bycia perfekcyjnym

Większość uczniów i nauczycieli martwi się tym, że popełniają błędy. Niektórzy nawet tak bardzo, że nie chcą mówić i rozmawiać w obcym języku. Jest to typowy błąd, bo nawet native speakerzy popełniają ciągle błędy. Jest to dość normalne.

Zamiast koncentrować się na błędach lepiej jest skoncentrować na tym, aby jak najlepiej przekazać swoją myśl i idei. Po prostu, żeby  być jak najlepiej zrozumiałym. I to jest najważniejsze.  Natomiast ilość błędów językowych zmniejszy się z czasem.

5. Poleganie na angielskich szkołach

Posłuchaj tej historii. Pewien chłopiec żył w bardzo biednej rodzinie i co roku prosił św. Mikołaja o prezenty… podobnie jak jego kuzyny, który urodził się w bogatej rodzinie.

W pierwszym roku razem z kuzynem poprosili o konia na biegunach.Biedny chłopak nie otrzymał nic, a bogaty dostał wymarzony prezent i stos ubrań. Biedny chłopak pomyślał, że pewnie źle poprosił Mikołaja o prezent, więc rok później dokładnie skopiował słowa kuzyna.

Jego kuzyn otrzymał kolejny raz prezent, a on nie. Był wściekły. Płakał krzyczał w niebo „Mikołaju, co do cholery robię nie tak?”.

Widzisz większość ludzi nie potrafi zaakceptować rzeczywistości.

Nie potrafią zrozumieć, że mają być…. sami dla siebie Mikołajem i wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie ma żadnego grubego faceta w białych włosach, który pcha swój zadek do komina i przyniesie Ci wór słówek z angielskiego, znajomość poprawnej gramatyki i w ogóle znajomość angielskiego.

Dlatego musisz wziąć sprawy w soje ręce i nie polegać na szkołach językowych, nauczycielach czy partnerach. Większość osób uważa, że szkoła i ich nauczyciele są odpowiedzialni za ich umiejętności językowe. Tymczasem nie jest to prawda. Tylko ty jesteś odpowiedzialny za postępy w nauce. Dobry nauczyciel może Ci pomóc, ale nic więcej.

Ty jesteś odpowiedzialny aby nauczyć się angielskiego. Jesteś odpowiedzialny, jakie znajdziesz materiały do nauki. Jesteś odpowiedzialny za swoją motywację i zarządzanie emocjami. Jesteś odpowiedzialny  za codzienne  pisanie i czytanie w obcym języku. Nikt inny nie zrobi tego  za ciebie. Musisz mieć ciąż pozytywne i optymistyczne  nastawienie, za które  nie odpowiada twój nauczyciel.

Zakończenie

Teraz już wiesz jak efektywnie nauczyć się angielskiego unikając przy tym 5 najpoważniejszych błędów. Są to typowe błędy. Jednak dobrą wiadomością jest to, że możesz poprawić te błędy i dzięki temu zrobić znaczące postępy  w nauce języka.

Naturalnie musisz je zastosować teraz i natychmiast (inaczej tego nie zrobisz już nigdy), aby dały efekty oraz sprawdzić czy są one dla Ciebie.

Pomyśl czy nie byłoby fajnie być obiektem zazdrości twoich koleżanek lub kolegów. A także spędzić mniej czasu na nauce, dzięki czemu możesz poświęcić swój czas dzieciom lub hobby.

Powodzenia
Kamil Kuczyński