Angielski- Jak skutecznie uczyć się słówek?

Angielski- Jak skutecznie uczyć się słówek?

Dzisiaj zamierzam powiedzieć Ci Jak skutecznie uczyć się słówek z angielskiego.

Pewnie zastanawiasz się jak uczyć się trudnych słówek?

Czy to możliwe, aby bardzo szybko poprawić swoje umiejętności czytania i zasób słownictwa, bez wkuwania z nudnej listy słówek?

Tak to jest możliwe. Możesz to zrobić.

Jesteś szczęściarzem. Po pierwsze trafiłeś na tą stronę, a po drugie w internecie jest wiele badań na ten temat.

Badania pokazują, które metody są efektywne i które metody zawodzą. Badania są bardzo klarowne. Jeśli użyjesz odpowiednich metod będziesz uczyć się szybko.

Stephen Krashen  opisuje przypadek pewnej uczennicy, której angielski zmienił się całkowicie  przez czytanie! Przypadek L. Ten przypadek został opisany przez J. Segal w artykule Summer Daze, (napisany w 1997 roku), a następnie przez Stephena Krashena. Skróciłem i uprościłem tekst autentyczny.

L. była 17 letnim studentką w Izraelu. Rozmawiała po angielsku z swoimi rodzicami. Pochodzili oni z Południowej Afryki. Jednak miała poważne problemy w pisaniu po angielsku: w pisowni, słownictwie i stylu pisania. Segal, który był nauczycielem L w 10 klasie, spróbował jej pomóc:

Poprawianie błędów było całkowitym niepowodzeniem. L. próbowała naprawiać jej własne błędy. Spróbowała pisać, a potem kopiować słowa do jej notebooka. Nic nie działało. Kompozycje L były ubogie, tak jak jej słownictwo.

Omówiliśmy jej pomysły i styl przed pisaniem. Zrobiła niewielki postęp. Dałem L. listę pięciu przydatnych słów. Literowała je każdego tygodnia przez 6 tygodni. Potem przepytałem ją w przyjacielski sposób pomiędzy lekcjami. Początkowo L. dobrze sobie radziła w testach. Ale po sześciu tygodniach zaczęła robić błędy ortograficzne w słowach. Matka L również postarała się dla niej o prywatnego nauczyciela, ale poprawa była znikoma.

Segal również uczył L. w 11 klasie: “Na początku roku, napisała wypracowanie. Kiedy przeszedłem do tekstu L zatrzymałem się. Patrzyłem na prawie doskonałe wypracowanie. Nie było żadnych błędów ortograficznych. Struktura była swobodna. To było interesujące i dobrze napisane. Jej słownictwo poprawiło się. Zostałem zaskoczony, ale poczułem się niespokojny… ”

Segal odkrył dlaczego L poprawiła tak bardzo swój angielski. Zaczęła czytać książki podczas lata. L. powiedziała jej, że nigdy wcześniej nie przeczytała tak dużo. Podczas lata poszła do biblioteki i zaczęła czytać. Nie mogła się powstrzymać. Angielski L w 11 klasie był doskonały i kontynuowała czytanie.

Co musisz zrobić?

Zacznij dużo czytać. Nie czytaj trudnych artykułów i podręczników! Jeśli będziesz czytał trudne książki, artykuły i podręczniki, twoje postępy będą bardzo powolne.

Wielu uczniów próbuje poprawić umiejętności czytania poprzez bardzo trudne angielskie artykuły i podręczniki. Używają oni ich słowników i notują, a potem się uczą. Czasami potrzebują  jedną, albo więcej godzin, aby przeczytać jeden artykuł.

Oni uważają, że będą się uczyli szybciej z bardzo trudnych podręczników, ale są w błędzie. Całkowicie.

Najlepszą drogą by skutecznie uczyć się słówek z angielskiego są zabawne i łatwe książki

Tak. Potęga czytania jest nieoceniona. Jest to jak FUNDMENT dla domu. To ona daje paliwo do pokonywania kolejnych odległości w nauce. Bez niej niewiele zrobisz.

Szukając metody jak szalony naukowiec pytałem się może nawet setek osób, co zrobili, że z doskonałym wynikiem zdali  egzaminy na tłumaczy przysięgłych, na certyfikaty itd. W tym samym czasie, gdy inni nie mogą wyjść nawet z poziomu podstawowego.

Wszyscy zgodnie mówili, że trzeba dużo czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Obok odpowiedniego słuchania jest to najważniejsza czynność w nauce angielskiego.

Nie ma wątpliwości- aby poprawić  bardzo szybko czytanie, musisz czytać łatwe i interesujące książki (nie podręczniki). Tak musisz czytać dużo (jedną godzinę dziennie lub więcej), ale powinieneś czytać łatwe książki.

Zasady czytania są proste- NIE możesz potrzebować słownika, aby czytać i rozumieć książkę. Jeśli potrzebujesz słownik, tzn. że książka jest dla Ciebie za trudna i trzeba znaleźć coś łatwiejszego.

Powinieneś zrozumieć 98%, albo i więcej słów na stronie.

Kiedy zrozumiesz 98%-99% słów jest bardzo łatwo domyśleć się znaczenia słówka, którego nie rozumiesz. Nie potrzebujesz słownika!

Mimo to czasami angielskie słówka pojawiają się zbyt rzadko lub chcesz koniecznie je powtórzyć. Wtedy warto zrobić odpowiednie fiszki i użyć odpowiednich technik i metod pamięciowych.

A co jak czytasz trudne teksty?

Spotkałem osobę, która zrobiła coś odwrotnego. Przeczytała całego Harrego Pottera, który był kilk poziomów wyżej od jego umiejętności i… dobrze nauczyła się polskiego. Jednak pierwszą część czytała przez kilka miesięcy.

Ten kto czytał Harrego Pottera wie, że to nie jest gruba książka. Wę teraz wyobraź sobie jaka to musiała być udręka czytać 5 minut i sprawdzać w słowniku 20 minut słówka. Jednak nawet on zalecał, że powinno się czytać o jeden poziom wyżej.

Jeżeli masz dużo chęci i motywacji to możesz spróbować. Wiem jednak, że dużo osób skarżyło się, że to nie pomogło im.

Od 3 do 5 razy szybsza nauka słówek i gramatyki

Badania pokazują, że czytanie łatwych książek poprawi twoje umiejętności czytelnicze, słownictwo i gramatykę od 3-5 razy szybciej niż czytając trudy materiał. Dlaczego tak się dzieje?

Dzięki ciągłemu spotykaniu słówek w książce. Jest to ważne, ponieważ daje Ci to kontekst ich użycia. I nigdy nie powiesz do kogoś: “You have a nice navy”. “Navy” to marynarka, ale wojenna. 🙂 Przy okazji widzisz, że przed “nice” stoi literka “a”.

Dwa rodzaje czytania

Po pierwsze możesz czytać nie zwracając uwagi na gramatykę. Wiele osób mówiło mi, że im to wystarcza. I to jest dobre jeśli działa dla Ciebie.

Natomiast część osób musi zwrócić uwagę na gramatykę, żeby jej się nauczyć. Już Ci mówię o co mi chodzi.

Jeżeli normalny tekst wygląda tak:

The rules of the Hunger Games are simple. In punishment for the uprising, each of the twelve districts must provide one girl and one boy, called tributes, to participate. The twenty-four tributes will be imprisoned in a vast outdoor arena that could hold anything from a burning desert to a frozen wasteland. Over a period of several weeks, the competitors must fight to the death. The last tribute standing wins.

to twój umysł odbiera go tak:

rules        Hunger Games are simple. In punishment for    uprising, each     twelve districts must provide one girl and one boy, called tributes ,   participate.    twenty-four tributes will be imprisoned in    vast outdoor arena that could hold anything from    burn   desert     frozen wasteland. Over    period   several week ,     competitors must fight      death.     last tribute standing wins.

Z tego powodu nie uczysz się gramatyki tak skutecznie jak możesz.  Więc co z tym zrobić?

Podczas czytanie możesz:

  • zatrzymać się na chwilę na zdaniu
  • zastanowić się: dlaczego akurat tutaj jest „the”? Dlaczego użyto tutaj czasu past continous
  • A jak zmieniłoby się zdanie gdyby autor użył czasu Past Perfect Continous lub Present Perfect Continous?
  • Dlaczego tutaj jest “to” lub “for”? A może inny przyimek byłby lepszy?

Rozumiesz już? Po pewnym czasie będziesz stosować te zasady automatycznie.

Co powinieneś czytać?

Jaki  czytać rodzaj powieści? Cokolwiek co lubisz: dziecięce, science fiction, romanse, komedie itd.

Popatrz co proponuje przeczytać AJ. Hoge z listy Amazona:
http://astore.amazon.com/effortenglis-20

Jego rekomendacje zawierają również aubiobooki i filmy. Wszystkie zyski z jego sklepu są przeznaczane na organizacje Human Rights jak Amnesty International.

Jeśli lubisz Stephen Kinga wypożycz jego książkę. Zobacz czy ją rozumiesz. Jeśli potrzebujesz użyć słownika to prostu odłóż książkę na półkę i sięgnij po kolejną. Wrócisz do niej kiedy poprawisz swój angielski.  A.J.Hoge rekomenduje powieści dla dzieci i młodzieży. I ja się z nim zgadzam. Uważam, że to fantastyczna droga do nauki.

A.J. Hoge rekomenduje serię książek pt: “Goosebumps“. Są to książki dla dzieci. Te książeczki są proste i dość krótkie. Prawdopodobnie przeczytasz je bez słownika. Nie używaj słownika nawet jeśli nie rozumiesz słówka. W kolejnych akapitach na pewno pojawi się e słowo i odgadniesz je z kontekstu. Nawet jeśli zrobisz to na początku źle.

Inną serią polecaną przez A.J. Hoge jest seria pt: “Nancy Drew” i “Hardy Boys“.  

Inną serią książek, które lubi A.J. Hoge są książki autorstwa Roald Dahl. Napisał takie książki jak: “Charlie and the Chocolate Factory”, “James and the Giant Peach”.

Oczywiście zostały nagrane także filmy na podstawie tych książek. Możesz je także obejrzeć i słuchać. Możesz postarać się o audiobooki i stosować różne “strategie” słuchania. To jest naprawdę wspaniałe jeśli znajdziesz audiobook i książkę.

Gdy skończysz wszystkie książki z serii: “The Hardy Boys” i “Goosebumps” może poszukaj książek Stephena Kinga. Jeśli są one wciąż zbyt trudne możesz poszukać czegoś dla młodzieży .

Prawdopodobnie po roku ciągłego czytania, każdego dnia,  będziesz w stanie czytać dorosłe powieści. Będziesz czytał te same powieści, które czytają  native speakers dla przyjemności. A jest to rzadki przypadek, aby ktoś doszedł tak daleko. Ale nie zaczynaj od tego miejsca.

Problem w tym, że trudno jest znaleźć książki dopasowane do twojego poziomu. Przeważnie zrozumiesz całość lub na przykład 70%.

Dlatego możesz zajrzeć także do mojego działu pt:“Książki po angielsku” . W tym dziale polecam interesujące książki, które przeczytałem na poziomie od średnio zaawansowanego do zaawansowanego. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie książki na odpowiednim poziomie.

Jeśli chodzi o osoby na poziomie podstawowym polecam czytać podręcznik. Tak, podręcznik. Nie robić zadań tylko go przeczytać. Teksty są tam specjalnie przystosowane dla początkujących i nie ma dziwnych wyrazów (przeważnie).

Czytając nawet książki dla kilku letnich dzieci spotkasz się z dziwnym słownictwem o zwierzątkach, które Ci się potem przeważnie nie przyda.

Jeżeli rozumiesz nawet większość książki i nie interesują Cię szczegóły, to możesz nawet nie zaglądać do słownika. Zawsze uchwycisz Ogólny kontekst. Jednak wtedy nie zrozumiesz wielu słów. A przez to nie nauczysz się ich.

Czytanie gazet po angielsku

Będąc na poziomie średnio-zaawansowanym warto zacząć czytać gazety. Optymalnie jeden artykuł na dzień. Jest to skuteczna metoda nauki słówek ponieważ słownictwo jest bardzo różnorodne. O wiele bardziej różnorodne niż w książkach, gdzie autor posługuje się jednym zbiorem słownictwo.

Po przeczytaniu takiego artykułu może jeszcze ważniejsze jest napisanie krótkiego podsumowania z niego. Jeżeli chcesz sprawdzić swój tekst to możesz zrobić to tutaj:

– http://spellcheckplus.com/- jest to nawet dobra maszynka do sprawdzania artykułów. Sprawdzi każdy artykuł pod względem gramatycznym oraz literowym.

-http://lang-8.com- jest to serwis, do którego warto dodać swój tekst po sprawdzeniu w spellcheckplus. W tym serwisie internauci będący native speakerami sprawdzają nawzajem swoje teksty.

Kiedyś sprawdzalność była wysoka teraz powoli spada. Warto dodawać podsumowania z gazet lub sławnych książek, bo je często ktoś sprawdza.

9 miesięcy do perfekcyjnego czytania po angielsku!

Jeśli będziesz robić tak codziennie przez godzinę zdziwisz się z swoich postępów.

Gwarantuje Ci, że poprawisz się szybciej niż inni uczniowie którzy czytają trudne teksty.

Więc zrelaksuj się i znajdź kilka łatwych i interesujących książek- i czytaj.

Zrobione wiele badań na temat nauki słownictwa. W każdym z tych badań jednoznacznie wynikało, że osoby czytające dla zabawy uczą się najszybciej. Ci ludzie mają o wiele więcej słów niż ludzie którzy próbują się go uczyć.

Tak samo jest z gramatyką. Ludzie, którzy uczą się gramatyki, jej zasad i uczą się z podręczników nie osiągają tak dobrych wyników jak ludzie, którzy czytają wiele treści (komiksy, powieści, artykułu, historyjki). Jest to ogromna różnica.

I im więcej czytasz tym większa jest różnica pomiędzy Tobą, a tymi którzy tak nie robią. Wraz z poprawą gramatyki poprawisz także swoje pisanie, bez godzin spędzonych nad pisaniem.

Jednym słowem uczysz się czytać poprzez czytanie.

Pisanie po angielsku

Wraz z poprawą poziomu czytania i gramatyki, automatycznie poprawi się Twoja umiejętność pisania. I to praktycznie bez wysiłku.

A teraz popatrzmy co o tym mówi sam dr. Krashen (Uniwersytet Południowej Kalifornii):

“Kiedy uczący się czytają dla przyjemności, rozwijają umiejętność której potrzebują aby ruszyć się z początkującego poziomu konwersacji na poziom gdzie mogą użyć drugiego języka do bardziej wymagających celów. Tak jak poważne studia literatury czy biznesu. Kiedy czytają dla przyjemności mogą kontynuować poprawie ich drugiego języka bez klasy, bez nauczyciela, bez nauki i nawet bez osób do rozmowy.

Kiedy czytamy naprawdę nie mamy wyboru. Musimy rozwinąć umiejętność czytania i pisania.

Naprawdę trudno jest znaleźć ludzi, którzy mają poważne problemy z gramatyką, pisownią i literowaniem i dużo czytali. Oni piszą na przyzwoitym poziomie, i nawet nie zamierzają tego robić.  Oni podświadomie nabyli dobry styl pisania tak samo jak  the konweansepisania

Naszym problemem w edukacji językowej, jak wypunktował Frank Smith, jest to, że mylimy przyczynę z efektem. Założyliśmy, że najpierw jest nauka językowych umiejętności, a potem zastosowanie tych umiejętności w pisaniu i czytaniu. Ale to nie jest drogą, którą pracuje nasz umysł.

Raczej czytanie o rzeczach, które nas interesują jest przyczyną językowego rozwoju.”

Więc, bardzo interesujące, co to oznacza? Czytanie powinno być pierwsze. I w rzeczywistości dodałbym jeszcze słuchanie tak samo jak dr Krashen.

Ten artykuł jest o czytaniu, ale w rzeczywistości tak samo jest z słuchaniem. Więc kiedy wiele słuchasz i czytasz to jest pierwszy krok. Potrzebujesz ogromnej ilości tego.

Zrób to najpierw a umiejętności gramatyczne “przyjdą” same z czasem. Umiejętności pisarskie i słownictwo pojawią się wraz z czytaniem. Twoja wymowa poprawi się wraz z słuchaniem. To jest “wkład”, który jest bardzo ważny.

Na podstawie włąsnych doswiadczeń i kursu Power English Lessons

Powodzenia
PodpisKam