Nauka języka angielskiego dla początkujących

Wiele osób, która zastanawia się nad tym jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego dla początkujących i  skupia sie nad materiałami do nauki.

Jednak efektem tego jest poddanie się po 2-3 tygodniach. Czytaj dalej, aby zobaczyć co z tym zrobić.

1. Zanim zaczniesz naukę angielskiego

Powiedziałbym, że powodem dlaczego większość przegrywa z angielskim to poddanie się już po 2-3 tygodniach.

Zaczynają z wielkim entuzjazmem, ale problem leży w tym, że nie widzą sensu i istoty w nauce języka.

Większość osób, która zaczyna naukę zastanawia się z jakich skorzystać materiałów. Tymczasem moim zdaniem taka osoba powinna się zastanowić nad swoim „mindsetem”.

Pierwsza rzecz, potrzebna do nauki to… odpowiednia motywacja i cel. Nie podręczniki. Tylko odpowiednie nastawienie emocjonalne.

Dlatego pierwsze pytanie jakie powinieneś sobie zadać to: „dlaczego uczę się angielskiego?

Jeśli twoja motywacja i powód są silne wszystko będzie silne.

Pamiętaj, że w większości przypadków ludzie to jeden z najważniejszych powodów nauki języka.

O motywacji pisałem już wcześniej. Tutaj wspomnę, że samo pragnienie lepszej pensji, pracy lub wyjazdu za granicę nie wystarczą.

Nie działa także motywacja typu „chcę się nauczyć angielskiego, bo każdy zna angielski”.

Drugą istotną rzeczą po motywacji jest cel, czyli to co chcesz zrobić z tym językiem obcym.

Różnica jest w zapisaniu. Cel jest zapisany na kartce papieru (ważne), a motywacja lub pragnienie nie. Brian Tracy twierdzi, że tylko 3% ludzi na świecie ma spisane cele. Reszta pracuje dla tych 3%.

O sztuce zapisywania celów znajdziesz wiele w Internecie. Dlatego tutaj nie opiszę tego tematu szerzej.

Połączenie celu i motywacji jest bardzo ważne! 

Naukę bardzo ułatwia kontakt z native speakerami. Jeśli nie odwiedzasz kraju lub nie jesteś zainteresowany kulturą danego kraju to wszystko się rozpada.

Warto także wyznaczyć porę nauki i czas. Przynajmniej na początku. Dzięki temu popadniesz w pozytywną rutynę codziennej nauki co znacznie przyśpieszy osiągnięcie celu. Jak to zrobić opisałem dokładnie w newsletterze po kursie „7 zasad doskonałej nauki angielskiej wymowy”.

2. Jak znaleźć i używać inteligentnie podręczników?

Jak używać podręczników?

Jest to nawet ważniejsze pytanie niż jak wybrać odpowiedni podręcznik.

Więc nie myśl o „twardym” zapamiętywaniu treści tej książki. Nauka języka to zdolność do nabycia, a potem „odtworzenia” treści. Upewnij się, że treść przetransferowałeś głęboko do twojego umysłu, dzięki czemu użyjesz tej wiedzy i zdolności w innej sytuacji. W dalszej części powiem Ci jak to zrobić.

Znam przypadki osób, które nauczyły sie 30 000 angielskich słów, ale nadal nie mogły mówić!

Pomimo wskazówek które tutaj podam musisz eksperymentować i znaleźć swoją uniwersalną drogę, dopasowaną do Ciebie. Moje wskazówki na pewno Ci pomogą, ale musisz ciągle testować co Ci pasuje.

Kiedy znajdziesz jakąś stronę upewnij się, że lubisz treść na tej stronie, jej grafikę oraz filozofię która za nią stoi. Nie używaj 10 różnych stron naraz.

Osoby zaczynające naukę angielskiego nie znają słówek, aby czytać coś trudniejszego. Dlatego muszą zaczynać od podręczników. Kiedyś sam uczyłem się angielskiego i innych języków z podręcznika. Robiłem to inaczej niż, pomijałem wszystkie nudne ćwiczenia.  Nie czytałem także większości objaśnień gramatycznych.

Korzystałem z rozmów na audio i transkrypcji. Skupiałem się nad zdobyciem jak najwięcej inputu. Nie dbałem o analizę gramatyczną.

Te podejście jest dobre mimo to nie sprawdziło się dla, ponieważ podręcznik i jego treści były za nudne:(

Dlatego poszukałem i znalazłem ciekaweułożone według stopnia trudności materiały dla początkujących, z których ja i wielu moich czytelników lubi się uczyć i szybko poprawiają swój angielski.

Jeśli jednak chcesz uczyć się z podręczników i spróbować znaleźć jakiś ciekawy…

Jak wybrać materiały do nauki języka obcego?

W przypadku nauki im więcej nie znaczy tym lepiej. Nie ma sensu kupować setek książek. Wystarczy na początek jedna, dwie książki, które Ci odpowiadają.

Po pierwsze, kiedy wybierasz serię do nauki angielskiego, zrób „badanie” w Internecie. Potem przejdź się do księgarni lub biblioteki. Zobacz czy książki odpowiadają Ci wizualnie. Jeśli lubisz coś wizualnie, zachęci Cię to do działania.

Po drugie, musisz zobaczyć czy odpowiada Ci jakość tej serii. Jak to zrobić? Nie ma innego wyjścia jak spędzić kilka godzin i zobaczyć czy książka spełnia twoje wymagania.

Każdy materiał powinien uczyć wymowy. Jest to bardzo ważne.

No i inna ważna rzecz podręcznik musi ciekawić!

3. Słuchaj, słuchaj i słuchaj po angielsku.

Jest to najważniejsza zasada w nauce języka obcego. Na początku warto spędzić większość czasu na słuchaniu z tekstem.

Jest to bardzo ważne dla poprawnej wymowy i komunikacji! Na początek mogą być nawet dialogi z podręcznika. Wiele innych możesz znaleźć na stronie british council.

Przygotowałem także dla Ciebie specjalny zbiór 3 audio-książek, świetnie nadających się do wchłaniania angielskiego (łącznie 434 stron czytania oraz 10 godzin i 2 minuty słuchania) za DARMO .

Z przyjemnością Ci go dam, gdy tylko wpiszesz swój email i imię poniżej:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Koniecznie potwierdź prośbę o wpisanie się na listę Sekrety angielskiego dla początkujących, aby otrzymać wspomniane materiały!

4.  Ucz się głęboko.

PONIŻSZY TEKST ZAWIERA:  3943 ZNAKI

Aby dokończyć czytać artykuł wykup dostęp za 2,97 zł

Kliknij tutajTen artykuł znaleziono dzięki:
 • nauka języka angielskiego dla początkujących
 • język angielski dla początkujących
 • filmy po angielsku dla poczatkujących
 • angielski dla początkujących
 • nauka angielskiego dla początkujących
 • Asia

  Czy w kursie Power English gramatyki uczy się że są te same historyjki w różnych czasach? W jaki sposób ten kurs uczy gramatyki?

  • Kamil Kuczyński

   Tak. Od tego są lekcje POV. Ja się nauczyłem dzięki temu czasów. Natomiast gramatyki uczysz się w sposób intuicyjny, poprzez wielokrotne słuchanie AJ. Hoge. Dzięki wielokrotnemu słuchaniu i odpowiadaniu na pytania w mini-stroy tej samej konstrukcji z łatwością ją zastosujesz podczas rozmowy jak np.: tryby warunkowe.