Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

Witaj

Dzisiaj chciałem przedstawić Ci fragmenty ciekawego artykułu, który tłumaczy dlaczego warto czytać książki po angielsku?

„Wiedza wyniesiona z kursu w osiedlowym domu kultury czy zaczerpnięta „przypadkiem” w szkole ponadpodstawowej lub na studiach zazwyczaj nie wystarczają, aby posługiwać się angielskim swobodnie.

A w rzeczywistości tak niewiele potrzeba, aby zacząć godnie mówić po angielsku.

Pierwszym, najistotniejszym krokiem w kierunku nabycia wiedzy praktycznej jest wiedza teoretyczna. Otóż teoria to wieczorowy kurs języka angielskiego (wiadomo, że w dzień każdy tutaj pracuje) czy też prywatne lekcje w towarzystwie wykwalifikowanej osoby. Osoby, która może pokierować i nadać właściwy bieg naszej angielskiej edukacji. Jednakże nic i nikt nie zastąpi nam praktyki w domu.

Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Oglądać amerykańskie, a nie polskie wiadomości i filmy, słuchać płyt w języku angielskim (doskonale nadaje się do tego dojazd do/i z pracy), a przede wszystkim czytać książki, artykuły w gazetach, ba, nawet brukowce w języku angielskim. Czytać, nawet jeśli na początku niewiele rozumiemy z przeczytanego tekstu.

Dlaczego warto czytać książki po angielsku?

Czytanie po angielsku przynosi korzyści na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, czytając w oryginale po angielsku, dostajemy dokładny przekaz tego, co chciał nam powiedzieć autor (tłumaczenia nie zawsze są dokładne).

Poza tym czytanie po angielsku zupełnie bezwiednie oswaja nas z językiem, samoistnie uczy nas słownictwa oraz w końcu prowokuje do myślenia w tymże języku. Według znawców w dziedzinie językoznawstwa wykładnię tego, czy naprawdę dobrze znamy dany język, stanowi fakt, że potrafimy w danym języku myśleć.

Jeśli myślisz po angielsku, to znaczy, że dobrze się w nim czujesz. Jeśli nie boisz się sam ze sobą prowadzić konwersacji w obcym języku, to tym bardziej nie będziesz miał oporów, aby otworzyć usta przed obcokrajowcem.

Jakie książki do czytania po angielsku?

Przeciętny, chcący nauczyć się angielskiego Polak zapyta, od czego ma zacząć swoją literacką przygodę w języku angielskim. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie to brukowiec, ambitna powieść czy zwykłe romansidło”.

Ważne jest to, aby książka była łatwa i interesująca dla Ciebie. Wtedy nauczysz się o wiele więcej, bo powtórzysz więcej słówek w krótszym czasie i będziesz posiadał/a emocjonalną siłę. Pod pojęciem łatwej mam na myśli taką, którą będziesz rozumiał/a, bez zaglądania do słownika.

Przygotowałem dla Ciebie specjalny zbiór 3 audio-książek, świetnie nadających się do wchłaniania angielskiego (łącznie 434 stron czytania oraz 10 godzin i 2 minuty słuchania) za DARMO .

Z przyjemnością Ci go dam, gdy tylko wpiszesz swój email i imię poniżej:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Koniecznie potwierdź prośbę o wpisanie się na listę Sekrety angielskiego dla początkujących, aby otrzymać wspomniane materiały!

Jak czytać książki po angielsku?

„Są dwa sposoby uczenia się języka podczas czytania. Pierwszy to zaglądanie do słownika za każdym razem, kiedy spotkacie w tekście nieznane wam dotąd słówko. Zatrzymujecie się i odczytujecie znaczenie danego słowa. Gwarantuję, że po trzy- lub czterokrotnym spojrzeniu do skarbnicy słówek dany wyraz wryje się w waszą pamięć na zawsze.”

Ta metoda może być dobra jeśli masz naprawdę wiele  zapału i motywacji do nauki. Jednak przeważnie większość osób, porzuca takie czytanie, ponieważ staje się to nudne i wielkim utrapieniem.  „Jeśli do tego będziecie konsekwentnie tego wyrazu używać w mowie potocznej, stanie się on stałym elementem waszego słowniczka. A gwarantuję, że powiększenie swojego osobistego słownika napawa ogromną dumą i mobilizuje do częstego używania nowo nabytych słów”. (…)

„Jeszcze inny, i chyba najmniej kłopotliwy, sposób na wyłapywanie słówek z czytanego tekstu to próbowanie odgadnięcia znaczenie danego słowa z kontekstu. Jeśli nie uda nam się to za pierwszym razem, na pewno za drugim czy trzecim odniesiemy sukces”.

„Choć pierwsze próby czytania po angielsku mogą zniechęcać, za wszelką cenę proszę kontynuować proces. Sama znając już angielski na poziomie zaawansowanym, kiedy wzięłam do ręki pierwsza książkę w oryginale (była to nie najłatwiejsza pod względem językowym powieść Kena Folletta „On Wings of Eagles”), przeczytanie pierwszej strony zajęło mi dosłownie pięćdziesiąt minut ze słownikiem w ręku. Ale po miesiącu było znacznie lepiej”.

Też mam podobne odczucia. Kiedyś miałem problem, żeby przeczytać „Trzech Muszkieterów”. Książkę odłożyłem na „lepsze czasy”.  Teraz do niej wróciłem i jest to już sama przyjemność, chociaż niektórych słów nadal nie znam.:)

Najważniejsza jest determinacja i systematyczność”.

Ile poświęcić czasu na czytanie po angielsku?

„Nie musimy od razu czytać po godzinie, ale wystarczy poświęcić piętnaście minut dziennie, a zdumiewające efekty będzie można zauważyć już po kilku tygodniach”. W moim przypadku było podobnie w niemieckim. Po powrocie z Niemiec bardzo dużo zapomniałem z języka niemieckiego. Potem zacząłem czytać bajki po niemiecku dla dzieci. Teraz przypomniałem sobie podstawowe słowa. Nie wiem czy robię postępy czytając 15 minut dziennie, ale mam uczucie, że się już nie cofam.

Dlatego zachęcam Cię do czytania po angielsku. Możesz poszukać księgarni językowej lub skorzystać z książki, którą dla Ciebie przygotowałem: „ALICE’S ADVENTURES  UNDER GROUND”. Jest to prosta książka dla osób będących na początku swojej drogi z angielskim na poziomie A1 lub A2. Jej dużą zaletą jest to, że wytłumaczyłem wszystkie trudniejsze słówka! Jeżeli będzie zainteresowanie to opublikuje kolejne publikacje.

A ty czytelniku czy uważasz, że warto czytać po angielsku?

na podstawie:dziennik.com

Życzę przyjemnej lektury
Kamil KuczyńskiTen artykuł znaleziono dzięki:
 • książki po angielsku
 • czytanie książek po angielsku
 • czytanie po angielsku
 • jak czytać książki po angielsku
 • ksiazki do czytania po angielsku
 • gregor

  Mógłbyś nagrywać videa i w nich opowiadać to co napisałeś.

  • Kamil Kuczyński

   Już nad tym myślałem. Problemem jest to, że mam słaby głos, ale nad tym pracuje. Dziękuje za uwagi. Są pomocne. :)

 • Piotr

  Komentarz usunięty za łamanie regulaminu.
  Życzymy udanych zakupów!

 • Tomasz

  Witam, mój angielski od lat jest bardzo niemrawy, ale nie podaje się,
  Fajnie że powstają takie strony, gdzie można szukać przetumaczonych słówek z tej książki ? („Alice adventure undergrand”)

  Pozdrawiam.

  • KamilKuczynski

   To świetnie. Na pewno Ci się uda w końcu jak mi.

   Odnośnie tej książki nie jestem pewien, ale książki z wytłumaczeniem trudniejszych słówek znajdziesz w empiku.

   Jednak jeśli tak książka jest dla Ciebie za trudna to polecam poszukać czegoś łatwiejszego.

   Pozdrawiam