Angielskie czasy w Pigułce

Angielskie czasy w Pigułce

Angielskie Czasy W Pigułce

W tym artykule wytłumaczę Ci angielskie czasy w pigułce. Podałem dość nietypowe przykłady, aby można było je lepiej zapamiętać, zrozumieć, a potem użyć.

Na samym końcu artykułu pokazuje co zrobić, żeby nie stracić czasu poświęconego na naukę i pamiętać to czego się tutaj nauczysz.

Tutaj jednak od razu napiszę Ci jeden z sekretów. Dużo czytaj. Najwięcej nauczyłem się właśnie przez czytanie książek. Zacznij na początku od łatwych książek, które rozumiesz w ok. 95% jak i gramatykę. Potem dopiero “przechodź” do coraz trudniejszych pozycji.

Dlatego przygotowałem dla Ciebie specjalny zbiór 3 audio-książek, świetnie nadających się
do wchłaniania angielskiego (łącznie 434 stron czytania oraz 10 godzin i
2 minuty
 słuchania) za DARMO .

Z przyjemnością Ci go dam, gdy tylko wpiszesz swój email i imię poniżej:

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Koniecznie potwierdź prośbę o wpisanie się na listę Sekrety angielskiego
dla początkujących
, aby otrzymać wspomniane materiały!

W artykule umieściłem schemat, który pomógł mi lepiej zrozumieć czasy (szczególnie continous).

Podstawy

Zasadniczo angielskie czasy dzielą się na dwa rodzaje:

dokończone: simple pobiegł, skoczył, naprawił

-i niedokończone: Continous np.: biega, biegał, pływa, pływał, naprawia, naprawił

Jak się pewnie domyślasz czasy niedokończone (szedłem, zwiedzałem, zwiedzam) trwają przez pewien czas w teraźniejszości lub przeszłości. Angielskie Czasy w PigułcePrzed kontynuacją popatrz na ten prosty schemat.

Past Perfect Progressive (Continus) Zastosowanie

Czas ten jest podobny do Present Perfect Continuous, a różnica polega na tym, że wydarzenie opisywane w Past Perfect Continuous zakończyło się w przeszłości, a nie trwa do chwili obecnej.

1) Używamy gdy czyność trwała przez pewien określony czas w przeszłości (continous/progressve), aż do rozpoczęcia się innej czynności (perfect) w przeszłości (Past): Franek robił puzon przez 10 lat zanim spotkał Martę.

2) Możemy go też użyć bez podania, jak długo czynność trwała. W tym przypadku czynność wyrażona przez Past Perfect Continuous została dopiero co zakończona, a czasu ciągłego uzywamy dla podkreślenia jej widocznych efektów: She was exhausted because she had been running.

Past Perfect Zastosowanie

Aby użyć Past Perfect, powinniśmy mieć (przeważnie) zdanie składające się z dwóch czynności, które odbyły się w przeszłości.

1) Używamy tego czasu do czynności w przeszłości (past), która wydarzyła się przed inną czynnością (perfect): The Warsaw had been a beautiful city before German destroyed the city. (Warszawa była pięknym(to jest czynność wcześniejsza, więc będzie had been) miastem zanim zburzyli ją Niemcy w 1944 roku.)

2) Czas Past Perfect doskonale nadaje się do relacjonowania wydarzeń oraz do cytowania. Na przykład: Mark said that she had got married – Mark powiedział, że ona wyszła za mąż. Dość często spotykam to w książkach.

3) Past Perfect użyjemy także aby wyrazić zamiar, postanowienie, które nie doszło do skutku. She had really wanted to pass the exam.

W zdaniach warunkowych (III okres warunkowy): She wouldn’t have bought that car if he had known it was so slowly.

4) Zdania z “wish”, jeżeli życzenia dotyczą przeszłości: I wish I had gone to Thailand.

A oto krótki schemat, który niedawno umieściłem na facebookowym profilu

Past Perfect zastosowanie

Past Simple Zastosowanie

Jest to chyba najprostszy czas poza present simple.

Zacznijmy od budowy. Past wskazuje na przeszłość. Natomiast simple= prosty oznacza że czas jest prosty w budowie i użyciu.

Czasami chcemy powiedzieć, coś takiego: “Polacy zdobyli Moskwę w 1611 roku” (na marginesie jako jedyni w histori jako stolicę Rosji. Napoleon zdobył tylko ośrodek administracyjny, bo stolicą był wtedy Petersburg.). Jak widać podkreślona czynność, która:

 • wydarzyła się w przeszłości,
 • skończyła się
 • i nie ma żadnych “konotacji” z teraźniejszoścą oraz “za przeszłością”

Dlatego ten czas jest nazywany prostym i przeszłym. Bardzo często jest określony czas wykonania tej czynności.

Jennifer opowiada więcej w filmiku jak zbudowć ten czas. Ja nie będę tego powtarzał, ponieważ takie informacje możesz znaleźć w podręcznikach lub internecie.

Past Continous Zastosowanie

 

Używamy go  w momencie, gdy jakaś czynność trwała w przeszłości (Past), ale się nie skończyła (Continous). Najczęściej została przerwana przez inną czynność (past simple) np:

– Marta was watching TV (” oglądała”-zauważ, że tutaj mamy formę oglądała, niedokonaną, a nie obejrzała) when her boyfriend came to kiss her. (“wszedł “- a nie niedokonaną czynność wchodzi).

UWAGA: Zdania w czasie Past Contiuous zwykle rozpoczynają się słówkiem while, które w tym przypadku, oznacza “podczas gdy”, “w czasie”, “kiedy”.

Zwykle nie używa się “non-action” czasowników w present continous/progressive. Jednak tego czasu możesz użyć także z czasownikami takimi jak np. zawsze, nigdy. Wtedy wyrazisz swoje silne emocje. Na przykład: – Kochany mężu, ty nigdy nie sprzątasz (are never cleaning) po sobie.

Żono, dlaczego ty zawsze (are you always so grizzle) tak marudzisz?

Kochanie, ty zawsze mi robisz (are always making) dobre śniadanie w łóżku.

Mam nadzieje, że rozumiesz o co chodzi.

Są także pewne czasowniki, które mają podwójną formę “action” i “non-action”. Takimi wyrazami są np. look, smell, taste

Na filmiku poniżej możesz powtórzyć sobie jeszcze raz cały materiał. Po drugie znajdziesz tam informacje jak i kiedy użyć czasowniki have, is i live w czasie present continous. Nie opisywałem tego na blogu, bo jest to materiał dla trochę bardziej zaawansowanych czytelników.

Jak widać można to trochę przełożyć na nasz kochany ojczysty polski język.

Present Perfect Zastosowanie

Jest to czas którego używamy gdy mówimy o czyności, która wydarzyła się w przeszłości:

 • i nadal trwa np: I have driven the car since 8 (o’clock).
 • która się skończyła, ale skutki są nadal widoczne np: I have already returned from the job. (tutaj można rozpoznać present perfect po already).
 • i zakończyła się przed chwilą: The bus has just driven off.
 • i która trwa lub powtarza się w teraźniejszości: I have never liked ice creams.
 • przeważnie bez określonego czasu (wyjątkiem są czasowniki non action)

Uwaga: Przyimka FOR używamy, kiedy chcemy wyrazić jak długo dana czynność się odbywa, natomiast przyimek SINCE określa, od jakiego momentu w przeszłości trwa dana czynność.

Kolejny krótki schemat pt.: “present perfect kiedy używamy”

present perfect kiedy używamy

źródło: help2say.com

Różnice pomiędzy Past Simple(PS) a Present Perfect (PP)

Nadal zostają kwestie, które mogą budzić wątpliwości. Jedną z nich jest częste pytanie: kiedy powiedzieć: Did you see…?, a kiedy Have you seen…? , w momencie użycia czasu.

W którym czasie użyjemy kolejnych zdań? Rozważamy sytuację, w której napotykamy kogoś i po powitaniu się chcemy go/ją o to zapytać.

1) Czy widziałeś to przedstawienie?

2) Czy słyszałeś tę wiadomość?

Te pytania można wyrazić zarówno za pomocą czasu PP, jak i PS, jednak warto zwrócić uwagę na być może dość subtelne różnice w ich interpretacji.

Ad 1.

Have you seen the performance? – Pytając w ten sposób przyjmujemy, że nasz rozmówca ciągle ma szansę to zobaczyć, bo np. będzie ono w dalszym ciągu wystawiane.

Did you see the show? – Pytający wie, że rozmówca prawdopodobnie już go nie zobaczy, jeżeli do tej pory nie “doświadczył” tego przedstawienia, bo np. już go nie wystawiają.

Ad2.

Have you heard the news?– Tak samo jak w poprzednich przykładach, pytający zakłada, że rozmówca mógł mieć możliwości i nadal ma szansę, aby ten news usłyszeć.

Did you hear the news? -W tym pytaniu pytający zakłada, że news był o okreslonej porze dnia (na przykład wczoraj wieczorem, a teraz jest poranek) i pytający nie ma możliwości już tego sprawdzić, jeśli wtedy nie zobaczył ten wiadomości.

Present Perfect Continous

Jest to czas, którego używamy podobnie do present perfect. Present Perfect Continuous używamy mówiąc o czynności, która rozpoczęła się w przeszłości, trwała nieprzerwanie i trwa do chwili obecnej np:  I have (Present) been (nawiązanie do przeszłości) writing (oznaczenie, że czynność nadal trwa) this post for one hour. Różnice pomiędzy tymi czasami:

 • Tak zwane czasowniki non-action są wyrażane tylko w present perfect. I’ve know Erik sinse 2012. Nie można powiedzieć I’ve been knowning Erik sinse 2012.
 • Czasu present perfect continous używamy z okresleniem czasu: since i for.
 • Zdania w czasie present perfect przetłumaczysz na czas przeszły. Na przykład: “Przebiegłem 3 kilometry” i sygnalizujesz rezultat. 
 • Zdania w czasie Present Perfet Continous przetłumaczysz na czas teraźniejszy (są wyjątki!). Połączenie z przeszłoscią, będzie występowało tylko przez określenie ile czasu lub od kiedy coś wykonujesz. Np:”Czytam książkę od rana. (czynność nie jest zakończona, zostało mi jeszcze coś do przeczytania

Jeżeli chcesz powtórzyć sobie wiadomości i budowę czasów present perfect zapraszam do obejrzenia filmiku Jeniffer poniżej.

Present Simple

Jest to czas najprostszy (simple) używany w teraźniejszości (present). Jedynym urozmaiceniem jest literka “s” w 3 osobie liczby pojedyńczej. Dlatego jest używany w sytuacjach,

– gdy potrzeba coś szybko powiedzieć np: podczas meczu (gdy Polacy strzelają piątego gola Brazylijczykom- można sobie pomażyć?),

– albo w sytuacjach które się zawsze powtarzają: pociąg odjeżdzą o 5 wg planu, jednak polskie pociągi się spóźniają, bo pada śnieg  (nie martwicie się w Niemczech jest to samo).

– gdy opisujemy zwykłe, powtarzające stany: W Polsce co roku pada śnieg.

Present Continous (czyli czynność niedokonana) zastosowanie

W szkole uczą nas, że czas present continous/progressive to czas w którym akcja trwa lub jest w rowoju. I mają rację. Ja dodam od siebie, że jest to czas w którym czynność nie została dokonana/skończona. 

Present Continous zastosujemy także:

 • aby wyrazić zamiar lub zaplanowane działanie w bliskiej przyszłości.
 • przy powtarzającej się sytuacji lub stanie w połączeniu ze słówkami “always” oraz “constantly”. Mają one negatywny wydźwięk
 • Czasu Present Continuous NIE używamy z czasownikami wyrażającymi:a) czynności zmysłow: see, hear, smellb) uczucia: hate, love, like, fearc) czynność umysłową: agree, think, know, realizmd) posiadanie: belong, own, possess

Czasy przyszłe

Odnośnie czasów przyszłych to polecam tę mapę myśli:

Photo: http://eseducativo.blogspot.co.uk/

Photo: http://eseducativo.blogspot.co.uk/

Na mapie myśli nie zgodziłbym się z zastosowanie present continous. Present Continous można wykorzystać także do dalszej przyszłości. I coś dla rozrywki:

BLOG_Future-Tense-Cartoon

Jak nie stracić czasu poświęconego na ten artykuł?

Jeśli już zrozumiałeś jak je używać to proponuję podczas czytania książki zatrzymać się i pomyśleć dlaczego taki czas został użyty w zdaniu. Ja nauczyłem się więcej z książek niż robiąc ćwiczenia.

Jeśli nadal masz problem z zrozumieniem (a mam nadzieje, że tak nie jest) to wpisz w google “czas, którego nie rozumiesz+ zastosowanie”. Po przejrzeniu pierwszych 10 stron na pewno zrozumiesz, kiedy go używać.

I dla przypomnienia jeszcze schemat. Spóbuj go sobie najpierw przypomnieć bez patrzenia. Potem dopiero na niego spójrz. Angielskie Czasy w Pigułce

 

Czasów Past Simple, Present Simple i Past Perfect nauczyłem się używać z lekcji POV.

Powodzenia

Kamil Kuczyński[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

By | 2016-10-19T11:44:53+00:00 January 5th, 2013|Jak efektywnie uczyć się angielskiego?|8 Comments

Comments are closed.